Gimtadienio šventė

Gimtadienis yra tokia diena, kai žmogus palieka motinos įsčias. Tai žymi naujo gyvenimo, už gimdos ribų, pradžią. Daugumoje vakarų šalių yra įprasta kiekvienais metais švęsti gimimo dieną. Šią dieną įprasta surengti gimtadienio vakarėlį ir švęsti su draugais bei šeima. Gimtadienio dovanos bei sveikinimai yra neatsiejama šios šventės dalis. Dovanos įteikiamos gimtadienį švenčiančiam žmogui, o sveikinimai siunčiami laiško ar žinutės formatu. Žmonės yra įpratę gražiai elgtis su kitais žmonėmis, o per jų gimtadienius ypač.


Yra manoma, jog gimtadieniai buvo švenčiami net senovės Persijoje. Romėnų karių dėka, ši tradicija pasklido ir į Vakarus. Tačiau ankstesnis Persų gimtadienio šventimas nepadarė didelės įtakos Vakarų civilizacijai. Viduramžiais, gimtadienio šventimas buvo retas reiškinys, tačiau prasidėjus Reformacijai, ši tradicija tapo populiaresnė. Tais laikais, į gimtadienių šventes buvo žiūrima kaip į puikų būdą pritraukti pirkėjų bei klientų ne tik švenčių dienomis, bet ir kitomis, o ypač tada, kai buvo atsisakyta garbinti šventuosius.


Nors gimtadienio šventimas yra gan paplitęs Vakaruose, ši šventė švenčiama ne visur. Pavyzdžiui, Jehovos Liudininkai atsisakė švęsti gimtadienius. Jų manymu, gimtadieniai yra pagoniška šventė kaip ir Kalėdos ar Velykos. Nepaisant to, gimtadieniai švenčiami beveik visose Vakarų šalyse, tačiau nemažai suaugusiųjų nemėgsta švęsti savo gimtadienių, nes jiems tai primena greitai bėgantį laiką.


Dažniausiai gimtadienis yra linksma šventė. Daugumoje angliškai kalbančių šalių daina „Happy birthday to You“ yra dainuojama pagerbti sukaktuvininką. Ši daina yra išversta į daugybę viso pasaulio kalbų. Panašios šventinės dainos egzistuoja ir kitomis kalbomis, pavyzdžiui olandiškai „Lang zal hij/zij leven“, vokiškai „ Zum Geburstag Viel Gluck“, ispaniškai „ Cumpleanos Feliz“, ar „Sto lat“ lenkiškai. Šeimos nariai bei draugai dainuoja šias dainas, o tuo pačiu metu kas nors įneša gimtadienio tortą.


Gimtadienio tortas dažniausiai būna gražiai dekoruotas, su žvakutėmis ant viršaus. Žvakių skaičius nurodo švenčiančio žmogaus amžių. Kita vertus, suaugusiems torto žvakučių skaičius dažnai sumažinamas, kad neskaudintų ir neprimintų dėl jų brandaus amžiaus. Sukaktuvininkas turi užpūsti žvakes ir mintyse sugalvoti norą. Jeigu visas žvakutes pavyksta užpusti iš pirmo karto, sakoma, jog noras išsipildys. Taip pat, yra įprasta, jog gimtadienį švenčiantis turi atpjauti pirmąjį torto gabaliuką.